Hajós Kastély
Hajós Kastély
A hajósi kastély Bács-Kiskun megye legöregebb fennmaradt kastélya. A mai kastély alapjának számító épületet Patachich Gábor kalocsai érsek építette fel 1740-ben. Ez a kastély egy emeletes téglalap alakú épület volt, amelyhez rézsút földszintes sarokpavilonos szárnyak csatlakoztak. Az emeletes középső rész előtt boltozatos kocsiáthajtó volt. A kastélyon kívül a falmezőket rózsaszínre festették, a tagozatok pedig fehér színűek voltak, belül pedig az emeleten ekkor készült el műmárványos díszített festés. . Az épülethez egy nagy vadaspark is tartozott, a környék is jó lehetőséget biztosított vadászatra, így vadászkastélykén és nyári lakként használták.
A kastély 1765-67 között egy nagy átalakításon esett át. Az átalakítás apropója Mária Terézia egy lehetséges látogatása adta, de ez nem bizonyítható. A barokk kastéllyá átalakítást Batthyány József kalocsai érsek megbízásából gödöllői Gföller Jakab építőmester végezte. Ekkor kapták a az oldalszárnyak az emeleti ráépítéseket, és talán akkor kapta a 4 rézsútos sarok tornyot, ami a hajósi kastély fő jellegzetessége. A kocsiáthajtó is megszűnt az átépítés során, helyén a mai is látható díszlépcsőhazát alakították ki.
1900-as évek elején a kastélyt már nem nagyon használtak, ezért 1907-ben Városy Gyula érsek Haynald Lajos bíborosérsek árvaházzá alakíthatta át. Ezt a funkciót megőrizte a 90-es évekig, utána a tulajdonjog átszállt a Bács-Kiskun megyei Önkormányzatra.
Bács-Kiskun megyei Önkormányzat az Európai Unió társfinanszírozásával felújíttatta az emeleti Részt és a díszlépcsőházat, valamint az alsó rózsás Sala terrana termet 2009 és 2010 között. Visszakerültek a felső díszterembe Mária Terézia Családjának festményei. Az enteriőrök pedig az érseki rezidencia mindennapjait idézik. A kert sétányokkal és díszkutakkal visszanyerte eredeti barokk szépségét. Vas rácsai eredeti szépségben pompáznak.
Hajós Kastély Panorámaképek